Ugrás a fő tartalomra

Jókor lenni rossz helyen



Éjfél után az utcák üresek. Leparkol egy autó a járda mellett, és ezzel egy időben egy egészen jól öltözött fiatal nő áll meg az autóhoz közel, nekidől egy villanyoszlopnak. Nehéz eldönteni görnyedt, támaszkodó testtartásáról, hogy hányni készül a túl sok alkohol, vagy bármi más szer miatt, vagy csak sír. Nincs jól, ez biztos.

- Tudok segíteni?
- Nem. Nem tud.
Beszéde akadozó, lassú.
-Miért van az utcán ilyenkor? Ez nincs rendjén - így, egyedül. Miért nincs otthon?
Kidobott a férjem. Elzavart otthonról. Reggelig nem mehetek haza. Csak a gyerekemért aggódok. A kislányomért. Mert a kisfiam már meghalt. De reggel megyek haza. Csak a gyermekem legyen jól. De nincs egyedül. Alszik az apukája mellett. Csak én nem vagyok mellette. Pedig nincs joga elvenni tőlem. Reggel megyek hozzá.
- Biztos nem tudok segíteni? Ne vigyem haza? El tudom valahova vinni, ahol az éjszakát töltheti? Nem itt kellene lennie.
- Nem. Nem tud segíteni, menjen csak tovább és érezze jól magát. Legyen nagyon szép estéje.
- Nem inna egy kávét? Nézzük meg, nyitva van-e még a dohánybolt.
A kávé hátha tisztít a gondolatain, hátha megnyugtatja kicsit.
- Nem, nincs nyitva. 11-kor bezárt.
- Van egy benzinkút a közelben. Menjünk. Igyon egy kávét. Egyen valamit.

Megkapja a kávét. Közben beszél. Szégyelli magát. Ez szégyen, ami vele történik. De mesél tovább. A kisfia szívbetegen született, 3 hónaposan meghalt. Túl fájdalmas, hiába van ott a kislány. Hogyan folytatódhat így az élet? A betegséget tőle örökölte. Ő is szívbeteg. Csak ő él. Túlságosan nehéz lett a létezés. A férj iszik.
Pedig régen nem ivott. Kiabál. Veszekszik, hogy az én hibám volt. Volt, hogy meg is ütött. De én nem tehetek róla. Én nem csináltam semmit. Én vigyáztam rá. Nem akarom elhagyni. Szeretem őt, nem véletlenül mentem hozzá. Jó ember. Olyanokat vág a fejemhez, ami nem igaz. Én nem csaltam meg soha.
Haza nem mehet, csak reggel, amikor csillapodnak az indulatok. Akkor, amikor indul a férj dolgozni, és neki majd vinni kell a kislányt az óvodába. Előjönnek szebb emlékek is. Az ő szülei, akik nagyon szeretik őt, és mindig vigyáztak rá. Hogy amikor kiemelték a családból, akkor is mindent megtettek, hogy kihozzák az intézetből és újra velük éljen. Csak rövid ideig volt intézetben, pár évig. De ő vigyázni akar a lányára. Hogy jól legyen. Hogy mindene meg legyen. Hogy biztonságban legyen. Elvesztette a fiát. A lányát nem veszítheti el.

Reggelig nem beszélgethetnek ott a benzinkúton. Keresni kellene valamilyen megoldást, valamilyen szállást. Kihez mehet? Senkihez. Neki itt nincsenek barátai. Csak egy. De ő már alszik. És otthon maradt a telefon, nem tudja felhívni. Van egy másik, jut eszébe. Egyszer már aludt nála, amikor kidobta a férje. Hozzá mehetne. Ő mindig sokáig ébren van, mindig filmeket néz.

- Közel lakik?
- Igen, itt nem messze a játszótér mellett. Vigyen vissza a dohánybolthoz és akkor onnan elsétálok.
Nem akarja, hogy odáig vigye, de nagyon hálás mindenért.
- Köszönöm. Nagyon finom volt ez a kávé.
- Biztos, hogy el tud menni? Megígéri, hogy nem marad az utcán?
- Meg. Már máskor is aludtam ott. Ő be fog fogadni. Haza ne vigyen. A férjem miatt. Nem mehetek. Csak reggel.
Kiszáll az autóból, ott, ahol találkoztak. Viszi a szendvicset és az ásványvizet, amit kapott. Rágyújt és elindul abba az irányba, amit mondott.  

Az autós a nő után nézett és elmosolyodott, mert akkor jött rá, hogy az előbb az egyforma sorházak között rossz helyen állt meg, egy házzal arrébb kellett volna. Nem ott, ahol a bódult, elkeseredett nőt észrevette egy oszlopnak dőlve. Ő csak jókor volt rossz helyen...



A bejegyzést a Független Színház Roma Hősök workshopján készítették a Bocskai István Református Oktatási Központ Apáczay Csere János Középiskola tanulói.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Négy szelet torta

  Mit jelentenek számunkra az anyák? Mit tanulunk tőlük és melyek a legkedvesebb emlékeink anyukáinkkal? A legerősebb, legkitartóbb emberek, akik soha nem adják fel és mindig számíthatunk rájuk. A következő történet egy anyát, hőst mutat be, aki a gyermekeinek él. Kiskoromban nem volt mindennapos, hogy édességet kapunk. Mégis, mikor anyu ment a boltba, nagy reményekkel vártuk haza a testvéremmel. Vajon ma mit hoz nekünk? Nyalókát? Dinnyés rágót? Netán gumicukrot? Emlékszem, egyszer nagyot sóhajtott mikor ment a boltba, 500 forint volt akkor minden vagyonunk, kenyeret akart venni. Én nem tudtam mennyit ér 500 forint, de már akkor is annyit érhetett mint manapság, nem túl sokat. Mikor anyu hazaért, lerakta a kenyeret az asztalra, majd a zsebéből kivett 2 nyalókát és mosolyogva adta oda nekünk, majd a konyhába ment, hogy krumplit főzzön. Emlékszem, 6 éves voltam mikor először tortát kaptam. Csokis volt. 4 szeletet tudtak venni, nem volt többre pénz. 5-en ültünk az asztalnál, és 4 sz

Megállíthatatlanok vagyunk

  Mit jelent számunkra a család, a szülők és a testvérek? Mit teszünk meg a családtagokért és mit tesz értünk a család? Hogyan segíthetjük egymást az életben? A történetem az öcsémről szól, akire hősként tekintek az életemben. Gábor egyszerű ember, hatalmas szívvel, aki nagyon egyenes és strapabíró. A munkatűrő képessége igazi hősre vall, heti 5 napon át 16 órát dolgozik szakácsként, minden nap felkel, elmegy a munkába, mert ez a dolga. 18 éves volt, amikor kapott egy nagyon jó lehetőséget, hogy külföldön dolgozzon szakácsként, természetesen jóval több fizetésért, mint itthon. Ha elfogadja gyökerestül megváltozott volna az élete, de nem akarta egyedül hagyni anyát és engem sem. Csak mi vagyunk egymásnak hárman és soha nem hagynánk el egymást. Természetfölötti ereje van, úgy hozta az élet, hogy összeköltözött anyával, akiről egészségügyi okok miatt gondoskodni kell, de ezt sosem éltük meg problémaként, mi egyek vagyunk, szó nélkül teszi mindenki a dolgát -Gábor dolgozik, anya vezeti

Szeretetteljes szigor

  Mi az első dolog, ami eszünkbe jut a hősök kapcsán? Mitől tekintünk valakire vagy valakikre hősként? A legtöbben biztosan nem a szigort említenék meg elsőként. Ám ez a történet megmutatja, hogy a szeretetteljes elvárások és a tudatos nevelés, miként teremtett hősöket a szülőkből. Ahhoz, hogy bemutathassam a hőseimet egészen a gyerekkoromig kell visszanyúlnom…és bizony abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy édesapámra és édesanyámra is hősként tekinthetek. Ha diszkréten kellene megfogalmaznom, azt mondanám, kicsit sem voltam jó gyerek. Sok rosszaság fűződik hozzám, emellett öntörvényű és lusta is voltam. A családunkban mindig fontos szerepe volt a zenének. Apa még ma is orgonista a helyi templomban. A szüleim hamar felfigyeltek a tehetségemre és szerették volna, ha fejlesztem magam. De a zene mellett a tanulmányi eredményeim javítása is nagyon fontos szerepet kapott. Így a szüleim felosztották egymás között, hogy apa a zenei oktatásomban, míg anya az iskolai jegyeim javításába