Ugrás a fő tartalomra

Rólunk

A Független Színház csapata roma és nem roma fiatalokból, színházi alkotókból, trénerekből áll.
A művészet és az oktatás eszközeivel azért dolgozunk, hogy a mindannyiunkat érintő társadalmi kérdésekről minél többen
  • objektív információkkal és eltérő szempontokkal ismerkedhessenek meg,
  • inspirálódjanak a roma drámák és drámai hősök által
  • vizsgálják felül attitűdjeiket a roma közösségekre, illetve a többség-kisebbség viszonyára vonatkozóan.
Ezáltal a saját nézőpontjukat kialakítva, döntéseiket meghozva, a tőlük eltérő nézeteket is tiszteletben tartva felelősséget vállaló, aktív polgárokká válhassanak.
A Fenti célok megvalósítása érdekében 2017 nyarán megrendeztük a „Roma Hősök” – I. Nemzetközi Roma Storytelling Fesztivált, melynek keretében Alina Serban: Felelősségem tudatában kijelentem, Richard O’Neill: Legnehezebb szó, Dijana Pavlovic: Beszélj, életem és Mihaela Dragan: (a n)ő beszél című színdarabjai kerültek bemutatására és videós feldolgozásra. A színdarabok és videók alapján, az alkotók és színházunk szakértőinek részvételével oktatási anyagot hoztunk létre. Ennek segítségével 2017 őszén workshopok keretében fiatalokkal dolgozzuk fel a darabokat, illetve támogatjuk őket abban, hogy saját roma hőseikre vonatkozó történeteiket kreatív eszközökkel feldolgozzák és bemutassák.
A Független Színház nem bejegyzett szervezet. 2004 óta folytatott művészeti és oktatási tevékenységét egyebek között az ENSZ Menekültügyi Főigazgatósága, az Ibsen Award és a SocialMarie ismerte el különböző díjakkal. A színház jogi és pénzügyi képviseletét a Nők a Jövőért Egyesület látja el.

Felső sor, balról jobbra: Szilágyi Vanda (co-tréner), Zélity Dávid (co-tréner), Dömök Edina (színész, tréner), Balogh Vivien (tréner), Rontó Zsanett (co-tréner). 
Alsó sor, balról jobbra: Illés Márton (programvezető), Mátravölgyi Dorottya (projekt asszisztens), Szegedi Tamás (színész, rendező, drámainstruktor, tréner), Balogh Rodrigó (művészeti vezető).
Fotó: Vincze Alina

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Négy szelet torta

  Mit jelentenek számunkra az anyák? Mit tanulunk tőlük és melyek a legkedvesebb emlékeink anyukáinkkal? A legerősebb, legkitartóbb emberek, akik soha nem adják fel és mindig számíthatunk rájuk. A következő történet egy anyát, hőst mutat be, aki a gyermekeinek él. Kiskoromban nem volt mindennapos, hogy édességet kapunk. Mégis, mikor anyu ment a boltba, nagy reményekkel vártuk haza a testvéremmel. Vajon ma mit hoz nekünk? Nyalókát? Dinnyés rágót? Netán gumicukrot? Emlékszem, egyszer nagyot sóhajtott mikor ment a boltba, 500 forint volt akkor minden vagyonunk, kenyeret akart venni. Én nem tudtam mennyit ér 500 forint, de már akkor is annyit érhetett mint manapság, nem túl sokat. Mikor anyu hazaért, lerakta a kenyeret az asztalra, majd a zsebéből kivett 2 nyalókát és mosolyogva adta oda nekünk, majd a konyhába ment, hogy krumplit főzzön. Emlékszem, 6 éves voltam mikor először tortát kaptam. Csokis volt. 4 szeletet tudtak venni, nem volt többre pénz. 5-en ültünk az asztalnál, és 4 sz

Megállíthatatlanok vagyunk

  Mit jelent számunkra a család, a szülők és a testvérek? Mit teszünk meg a családtagokért és mit tesz értünk a család? Hogyan segíthetjük egymást az életben? A történetem az öcsémről szól, akire hősként tekintek az életemben. Gábor egyszerű ember, hatalmas szívvel, aki nagyon egyenes és strapabíró. A munkatűrő képessége igazi hősre vall, heti 5 napon át 16 órát dolgozik szakácsként, minden nap felkel, elmegy a munkába, mert ez a dolga. 18 éves volt, amikor kapott egy nagyon jó lehetőséget, hogy külföldön dolgozzon szakácsként, természetesen jóval több fizetésért, mint itthon. Ha elfogadja gyökerestül megváltozott volna az élete, de nem akarta egyedül hagyni anyát és engem sem. Csak mi vagyunk egymásnak hárman és soha nem hagynánk el egymást. Természetfölötti ereje van, úgy hozta az élet, hogy összeköltözött anyával, akiről egészségügyi okok miatt gondoskodni kell, de ezt sosem éltük meg problémaként, mi egyek vagyunk, szó nélkül teszi mindenki a dolgát -Gábor dolgozik, anya vezeti

Szeretetteljes szigor

  Mi az első dolog, ami eszünkbe jut a hősök kapcsán? Mitől tekintünk valakire vagy valakikre hősként? A legtöbben biztosan nem a szigort említenék meg elsőként. Ám ez a történet megmutatja, hogy a szeretetteljes elvárások és a tudatos nevelés, miként teremtett hősöket a szülőkből. Ahhoz, hogy bemutathassam a hőseimet egészen a gyerekkoromig kell visszanyúlnom…és bizony abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy édesapámra és édesanyámra is hősként tekinthetek. Ha diszkréten kellene megfogalmaznom, azt mondanám, kicsit sem voltam jó gyerek. Sok rosszaság fűződik hozzám, emellett öntörvényű és lusta is voltam. A családunkban mindig fontos szerepe volt a zenének. Apa még ma is orgonista a helyi templomban. A szüleim hamar felfigyeltek a tehetségemre és szerették volna, ha fejlesztem magam. De a zene mellett a tanulmányi eredményeim javítása is nagyon fontos szerepet kapott. Így a szüleim felosztották egymás között, hogy apa a zenei oktatásomban, míg anya az iskolai jegyeim javításába