Ugrás a fő tartalomra

Szeretném visszaadni azt, amit én kaptam az élettől!



Fotó: Maráczi Krisztián

Ha egyenlőként fordulunk az emberekhez, sokkal többre lesznek képesek, mint gondolnák.

Hét testvéremmel együtt nőttem fel.  Sosem voltunk egyedül, mindig számíthattunk egymásra, nagy csibészek voltunk, sosem unatkoztunk, sem mi, sem pedig a szüleink. Nem volt könnyű gyerekkorom, mindenünk megvolt, nagy nehézségek árán, de én mégsem cserélném el semmiért sem.

Nagyon sokat köszönhetek a tanáraimnak, mindig volt valaki, aki fogta a kezemet, motivált és támogatott. Eredeti szakmám szerint szobafestő vagyok, a legjobb festők egyike és mindez az akkori tanárom érdeme, hiszen mindig arra ösztönzött, hogy legalább kétszer olyan jó legyek, mint a társaim. A gyakorlati órákon sokáig csak szerszámot mostam, nem kaptam lehetőséget arra, hogy megmutassam, hogy többre is képes vagyok. A dolgok akkor változtak meg, amikor néhány osztálytársammal kaptunk egy feladatot, ezt legjobb tudásunk szerint megcsináltuk és a tanárunk felfigyelt a tehetségünkre. Tanulmányaim befejezéseként 2004-ben elnyertem az év diák szobafestője díjat. 

Mindez még a mai napig is nagy hatással van az életemre és igyekszem mindig helyt állni és ahol csak lehet segíteni. Szeretném visszaadni azt, amit kaptam az élettől és a körülöttem lévőktől. Azt szeretném, hogy csak az számítson, hogy ki mit tesz le az asztalra, nem pedig a származása. Ember vagyok és a tehetségemet nem a cigányságomhoz kell mérni. Később ezért is tanultam tovább, hogy boldog és büszke emberként, cigányként élhessek és legyek valaki az életben. Azóta a médiában dolgozom riporterként. 

A tavalyi évben néhány kedves barátommal elindítottunk egy kezdeményezést Pesterzsébeten, aminek a célja a roma és nem roma fiatalok iskolán kívüli egyéni fejlesztése és tehetséggondozása. A program a Kaposvári József Stúdió nevet viseli egy híres sztárcipész után, aki a sztárok mellett elesett, rászoruló gyermekeknek is készített cipőt. A munkám által ismertem meg Józsefet, aki sajnos már nincs közöttünk, csodálatos ember volt. Az ő szemléletmódját szerettük volna tovább vinni, hiszen az ő szemében mindenki egyenlő volt. 

Heti két alkalommal foglalkozunk a gyerekekkel és a szüleikkel. Az a célunk, hogy segítsünk a gyerekeknek abban, hogy célokat tűzzenek ki maguk elé. Ezeket a célokat valósítsák is meg, legyenek érdeklődő nyitott emberek. Mára már nem csak egy programként, hanem összetartó közösségként működünk és ebben rejlik kezdeményezésünk ereje. Mikor megismertük őket meg sem mertek szólalni, ma már sokkal nyitottabbak a világra. Egy hat gyermekes anyuka, aki korábban sosem dolgozott, amióta hozzánk jár elkezdte a dajkaképzőt. Egy kislány megbukott év végén, mi készítettük fel a pótvizsgára. A pótvizsgán a tanár azt mondta neki, hogyha egy tételt el tud mondani, átengedi, de a kislány büszkén mondta el, hogy minden tételt tud, külön tanár segített neki a tanulásban, bármit kérdezhetnek tőle, természetesen sikeresen zárult a vizsgája. 

Hogy mit kaptam én a gyerekektől? Barátságot és elfogadást.

A bejegyzést Balogh Vivien készítette Papp Róberttel való beszélgetése alapján.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Négy szelet torta

  Mit jelentenek számunkra az anyák? Mit tanulunk tőlük és melyek a legkedvesebb emlékeink anyukáinkkal? A legerősebb, legkitartóbb emberek, akik soha nem adják fel és mindig számíthatunk rájuk. A következő történet egy anyát, hőst mutat be, aki a gyermekeinek él. Kiskoromban nem volt mindennapos, hogy édességet kapunk. Mégis, mikor anyu ment a boltba, nagy reményekkel vártuk haza a testvéremmel. Vajon ma mit hoz nekünk? Nyalókát? Dinnyés rágót? Netán gumicukrot? Emlékszem, egyszer nagyot sóhajtott mikor ment a boltba, 500 forint volt akkor minden vagyonunk, kenyeret akart venni. Én nem tudtam mennyit ér 500 forint, de már akkor is annyit érhetett mint manapság, nem túl sokat. Mikor anyu hazaért, lerakta a kenyeret az asztalra, majd a zsebéből kivett 2 nyalókát és mosolyogva adta oda nekünk, majd a konyhába ment, hogy krumplit főzzön. Emlékszem, 6 éves voltam mikor először tortát kaptam. Csokis volt. 4 szeletet tudtak venni, nem volt többre pénz. 5-en ültünk az asztalnál, és 4 sz

Megállíthatatlanok vagyunk

  Mit jelent számunkra a család, a szülők és a testvérek? Mit teszünk meg a családtagokért és mit tesz értünk a család? Hogyan segíthetjük egymást az életben? A történetem az öcsémről szól, akire hősként tekintek az életemben. Gábor egyszerű ember, hatalmas szívvel, aki nagyon egyenes és strapabíró. A munkatűrő képessége igazi hősre vall, heti 5 napon át 16 órát dolgozik szakácsként, minden nap felkel, elmegy a munkába, mert ez a dolga. 18 éves volt, amikor kapott egy nagyon jó lehetőséget, hogy külföldön dolgozzon szakácsként, természetesen jóval több fizetésért, mint itthon. Ha elfogadja gyökerestül megváltozott volna az élete, de nem akarta egyedül hagyni anyát és engem sem. Csak mi vagyunk egymásnak hárman és soha nem hagynánk el egymást. Természetfölötti ereje van, úgy hozta az élet, hogy összeköltözött anyával, akiről egészségügyi okok miatt gondoskodni kell, de ezt sosem éltük meg problémaként, mi egyek vagyunk, szó nélkül teszi mindenki a dolgát -Gábor dolgozik, anya vezeti

Szeretetteljes szigor

  Mi az első dolog, ami eszünkbe jut a hősök kapcsán? Mitől tekintünk valakire vagy valakikre hősként? A legtöbben biztosan nem a szigort említenék meg elsőként. Ám ez a történet megmutatja, hogy a szeretetteljes elvárások és a tudatos nevelés, miként teremtett hősöket a szülőkből. Ahhoz, hogy bemutathassam a hőseimet egészen a gyerekkoromig kell visszanyúlnom…és bizony abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy édesapámra és édesanyámra is hősként tekinthetek. Ha diszkréten kellene megfogalmaznom, azt mondanám, kicsit sem voltam jó gyerek. Sok rosszaság fűződik hozzám, emellett öntörvényű és lusta is voltam. A családunkban mindig fontos szerepe volt a zenének. Apa még ma is orgonista a helyi templomban. A szüleim hamar felfigyeltek a tehetségemre és szerették volna, ha fejlesztem magam. De a zene mellett a tanulmányi eredményeim javítása is nagyon fontos szerepet kapott. Így a szüleim felosztották egymás között, hogy apa a zenei oktatásomban, míg anya az iskolai jegyeim javításába